Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności:
- przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu),
- bezpośrednie porozumiewanie się,
- utrzymywanie korespondencji,
- korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Kwestia zakresu kontaktów dziecka z rodzicem po rozwodzie zależy od woli stron.
W przypadku braku porozumienia między nimi sposób ich ukształtowania będzie zależał od argumentów przedstawionych przez pełnomocników i Strony postępowania.
O kwestię zakresu kontaktów z dzieckiem należy zadbać od samego początku. Każdy dzień, każda chwila jest ważna ! Nie wolno nigdy czekać z podjęciem działań w tym zakresie zdając się na los.
Działanie to najlepszy z możliwych wyborów!
Z uwagi fakt, iż relacje panujące pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami bywają różne, różne są również sposoby ukształtowania relacji dziecko – rodzic.
Ustawodawca daje dwie możliwości :
- sztywne ukształtowanie kontaktów w czasie trwania procesu lub
- zrezygnowanie z ustalania zakresów kontaktów.
W pierwszym przypadku oznacza to, że Sąd w orzeczeniu jasno określi zakres w jakim rodzic będzie miał możliwość ewentualnego spędzania czasu z dzieckiem. Będą tu wymienione dni tygodnia, weekendy, święta, godziny spotkań. Sąd określi też czy kontakty mogą odbywać poza miejsce stałego zamieszkania dziecka, czy też w domu i pod nadzorem drugiego rodzica. W tym zakresie niezbędna jest pomoc radcy prawnego ponieważ ewentualne błędy czy niedopatrzenia będą skutkowały późniejszymi problemami z realizacją kontaktów z dzieckiem.
Istnieje również możliwość zrezygnowania z zapisywania tych ustaleń w wyroku rozwodowym. Jeśli małżonkowie są w stanie porozumieć się w tej kwestii sami, Sąd nie będzie orzekał w tym zakresie, a sposób kontaktów z dzieckiem można ukształtować w formie porozumienia stron.
W każdym z rozwodzących się małżeństw panują inne relacji. Czasem zdarza się tak, że jeden ze współmałżonków uniemożliwia drugiemu kontakty z dzieckiem. Czasem jest tak, że rodzic pomimo ustalonego harmonogramu spotkań z dzieckiem nie realizuje go (przychodzi za wcześnie, za późno, zmienia terminy spotkań lub nie realizuje kontaktu z dzieckiem). Pomoc radcy prawnego zminimalizuje negatywne skutki takiego postępowania. Istnieją środki prawne, które pozwalają wyegzekwować swoje prawo do kontaktów z dzieckiem, łącznie z możliwością sądowego ukarania rodzica który nam to uniemożliwia.
Bywają również i takie sytuacje, że dobro dziecka, wymaga tego, aby rodzic miał ograniczoną możliwość kontaktu z małoletnim, czy nawet był pozbawiony takiej możliwości.
Mnogość problemów tej materii, jak również różnorodność sposobów ukształtowania powyższego zagadnienia wymaga:
- bardzo dokładnego przeanalizowania niniejszej kwestii,
- często zebrania określonych dowodów
- ustalenia kontentej strategii procesowej oraz konsekwentnego jej realizowania.
Jeśli zainteresowało Państwa powyższe zagadnienie zapraszam do kontaktu !
Nie pozwól, aby Twój przeciwnik procesowy – mąż lub żona decydował o Twojej przyszłości ! Zadbaj o swoje sprawy !
Zapraszam do kontaktu
Radca prawny Monika Krzakowska – Kwiatkowska